Dlaczego obuwie ochronne w pracy jest obowiązkowe?

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy – nie ma takiego zawodu, który zwalania pracownika od odbycia na samym początku kariery zawodowej szkolenia z zawartych tam przepisów. BHP to zbiór zasad, których każdy pracownik oraz pracodawca musi bezwzględnie przestrzegać na danym stanowisku pracy, zbiór zasad, które przestrzegane uchronią wielu przed poważnymi wypadkami czy nawet śmiercią podczas wykonywania obowiązków służbowych.

 

security-clothes-2-1383845-m

W kodeksie BHP dla każdego stanowiska pracy jest paragraf ściśle określający cechy stroju roboczego, w który powinien być wyposażony każdy pracownik i z którego noszenia jest rozliczany na przykład podczas niezapowiedzianej kontroli. Niestety wiele osób nie rozumie, że nikt nie stworzył zasad BHP tylko dla swojej satysfakcji oraz po to by utrudnić życie pracownikowi. Ktoś stworzył to po to, by zminimalizować ryzyko wypadku do zera.

 

heavy-duty-boots-449215-m

Wśród wymienionych w kodeksie BHP zasad dotyczących stroju roboczego, znajduje się także zapis dotyczący obuwia. W zależności od stanowiska, wymagany jest inny rodzaj obuwia ochronnego, które ma uchronić stopy przed najbardziej prawdopodobnymi wypadkami, które mogą zdarzyć się podczas wykonywania konkretnych czynności. I tak na przykład w przypadku budowlańców, obuwie ochronne będzie musiało posiadać twardą podeszwę z wkładką antyprzebiciową, w przypadku pracowników taśmy obuwie będzie musiało mieć podeszwę elastyczną. Osoby pracujące w skrajnych warunkach atmosferycznych muszą mieć obuwie odpowiednio chroniące przed mrozem lub upałami a ci, którzy pracują w elektrowniach, muszą mieć buty z właściwym systemem uziemienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>