Jakie obuwie ochronne do pracy w mokrych warunkach wybrać?

Praca z narażeniem na oddziaływanie warunków atmosferycznych to jedna z najtrudniejszych form zatrudnienia. Należy umiejętnie dostosowywać ubranie nie dość że do wykonywanych czynności, to jeszcze adekwatnie do warunków pogodowych. Szczególnie ważne jest obuwie, które powinno optymalnie chronić nasze stopy zarówno przed pogodą jak i przed urazami wynikającymi na przykład z długotrwałego stania czy chodzenia. Mając to wszystko na uwadze, jakie powinniśmy wybrać obuwie ochronne do pracy w mokrych warunkach?

 

industrial---factory-3-1123375-m

Przede wszystkim należy uściślić, co oznaczają te mokre warunki. I tak jeśli ktoś jest wędkarzem czy rybakiem, powinien zakładać do pracy obuwie wykonane z gumy, długie, czasami sięgające nawet za uda. Jeśli ktoś jest zwykłym budowlańcem, któremu przyszło pracować podczas deszczu, powinien założyć buty z grubą antyprzebiciową i antypoślizgową podeszwą, z cholewką wyposażoną w membranę wodoodporną. Inne obuwie będzie musiał założyć elektryk pracujący w pogotowiu energetycznym, któremu przyjdzie wyjechać po burzy do wezwania – ten musi założyć wodoodporne buty z uziemieniem.

Każdy bezwzględnie powinien pamiętać, że zasady ubioru ochronnego, w tym obuwia ochronnego do pracy, opisane są w kodeksie BHP. Każdy pracownik powinien zapoznać się z nim zanim rozpocznie wykonywanie swoich obowiązków zawodowych, a na poświadczenie posiadania tej wiedzy, podpisuje specjalne oświadczenie, które dołączane jest do akt pracowniczych. Warto przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa, bo to realnie chroni przed groźnymi wypadkami czy nawet śmiercią w miejscu pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>